Двісті п’ятдесят тисяч книг роздають безкоштовно прямо зараз

Портал «Списані книги», про який так багато говорили, нарешті запрацював. Ви можете забронювати на ньому до 10 безкоштовних книг і через 3 дні забрати їх у бібліотеках Москви. База книг буде оновлюватися кожні півроку.
Якщо книги не роздати, їх доведеться спалити
Ідея роздати списані книги народилася у бібліотекарів. Півтора роки тому під час «Библионочи» вони обговорювали наболіле: стару-стару інструкцію часів ОБХСС, за якою списываемые з фонду книги підлягали спаленню. Ось такий пережиток історії, варварський спосіб боротьби з розкраданням соціалістичної власності: спалювати непотрібні книги в присутності свідків. У «книжкових людей» рука не піднімалася влаштувати пошарпаним томів аутодафе. У підсумку в бібліотечних підсобках скупчилися мільйони книг. Старі не поступалися місцем новим, і з цим потрібно було щось робити. А що? Було організовано опитування на порталі «Активний громадянин», бліц-інтерв’ю провели бібліотекарі серед своїх читачів. Всі висловилися за варіант «роздати».
Довгий шлях до нового життя
Для того щоб роздати книги, довелося спочатку змінити закон. Це гостилося дуже багато часу. Папір про те, що книги з бібліотек можна роздавати, була підписана через майже рік після народження ідеї, 2 березня 2017 року. До кінця квітня бібліотекарі розбирали архіви, проводили облік списаних книг і складали докладні переліки. Ще два місяці розроблявся сайт. Списані книги.рф встигли, як хотіли, відкрити для загального користування в День російської мови і день народження Пушкіна, 6 червня.
Як користуватися сайтом
У березні була проведена пробна акція з роздачі архівів бібліотек людям. Через портал відкритих даних Уряду Москви роздали 17 тисяч книг. Майже кожен відвідувач цього сервісу скаржився на громіздкість процедури замовлення і отримання книг. Організатори врахували всі скарги, тому у нового сайту простий і зручний інтерфейс. Механізм дуже нагадує онлайн – книжковий магазин. Для того щоб набрати собі безкоштовних книг, достатньо зареєструватись, за допомогою пошуку (багато фільтрів, можливість вибрати за жанром, автором, близькості бібліотеки до будинку) або через об’ємний каталог вибрати потрібні книги і натиснути кнопку «Забронювати». Після того як ви зробили це, книжки зникають із загальної бази, а значить, ніхто не забере їх раніше вас. Коли бібліотекарі сформують ваше замовлення і підготують його до видачі, на пошту прийде повідомлення. Це займає в середньому один робочий день. Бронь діє 3 дні, але через особистий кабінет її можна продовжити два рази. Дев’ять днів – цілком реальний термін, щоб доїхати до бібліотеки. До речі, якщо не хочеться возитися з сайтом, можна просто зайти в найближчу бібліотеку і запитати про списані книги: бібліотекарі все покажуть і розкажуть.
Що в асортименті
Списані книги – не тільки морально застарілі тома з великих зібрань творів Леніна. Це нові, але злегка втратили товарний вигляд книги. Чи видання, які рідко запитують читачі. А ще книги, яких у конкретній бібліотеці занадто багато. Зараз, коли проект тільки стартував, вибір величезний. Можна взяти собі зібрання творів Стівенсона англійською мовою, «Незнайка в Сонячному місті» з «тими самими» ілюстраціями Генріха Валька, романи Пелевіна, детективи Акуніна. Можна зібрати повну бібліотеку класики: романи Толстого, Достоєвського, «1984» Оруелла, «Вино з кульбаб» Бредбері. Копатися в покладах, відшукуючи цікаві екземпляри, – окреме задоволення, але краще не зволікати із замовленням. За перші дві години роботи порталу читачі забронювали за собою тисячу книг.
А книги не закінчаться?
Як стверджують організатори, «Списані книги» не закінчаться. Бібліотеки чистять свої фонди раз на півроку, а значить, нова партія надійде на сайт вже в грудні.

Добавить комментарий